Z trekkingu we wspinaczkę

Góry, dzięki swojemu zróżnicowaniu w budowie, wymagają różnych umiejętności, aby bezpiecznie i sprawnie się po nich poruszać. Wiele osób, które rozpoczynając przygodę z trekkingami, wraz z rozwojem pasji sięga po coraz bardziej zaawansowane cele górskie. Niekiedy wymagające pod kątem technicznym, czy psychicznym. W tym artykule dowiesz się przede wszystkim, jak przygotować się fizycznie do gór, których zdobycie wymaga umiejętności wspinaczkowych.

Co zrobić aby przygotować się do bezpiecznego zdobywania trudniejszych technicznie gór?

Przede wszystkim musisz zadbać o bezpieczeństwo. Podczas zdobywania takich gór jak Grossglockner, Mnich czy Gerlach musisz wiedzieć jak asekurować się, planować wycieczkę oraz być w formie fizycznej, pozwalającej Ci na podjęcie się aktywności fizycznej. Umiejętność bezpiecznego poruszania się w terenie eksponowanym jest absolutną podstawą. Najlepszą drogą do zdobycia wymaganych umiejętności jest wzięcie udziału w szkoleniu z zakresu wspinaczki skalnej oraz kursu turystyki zimowej. Dodatkowo podniesiesz swój poziom bezpieczeństwa korzystając z pomocy przewodników IVBV, którzy dzięki odpowiedniemu szkoleniu, posiadają najwyższy poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w zakresie bezpiecznego poruszania się w eksponowanym terenie górskim.

BLOG Trekking a wspinaczka

Wspinanie da Ci luz

Jeśli już się wspinasz, to doskonale wiesz, że wejście w teren eksponowany o trudnościach “dwójkowych” czy “trójkowych” nie jest większym wyzwaniem fizycznym. Jeśli się nie wspinasz, a planujesz zdobywanie coraz trudniejszych gór, to koniecznie zapisz się na ściankę wspinaczkową, dołącz do sekcji wspinaczkowej i zacznij regularnie się wspinać. Możesz też skorzystać z naszych obozów trekkingowo-wspinaczkowych, podczas których skupiamy się zarówno na aspektach kondycyjnych oraz wspinaczkowych, a kadrę tworzą instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz przewodnicy IVBV.
Dzięki nabytym umiejętnościom na treningach wspinaczkowych dużo łatwiej przyjdzie Ci pokonywanie trudniejszych technicznie formacji skalnych. Poznasz odpowiednie techniki, które pozwolą Ci szybciej poruszać się i nabierzesz pewności siebie.

Trening wspinaczkowy, a obycie się z ekspozycją

BLOG Trekking a wspinaczka

⬅ W wyższych partiach naszych polskich Tatr już są miejsca z dużą ekspozycją oraz nieraz też wymagające dodatkowych ułatwień w formie łańcuchów. Jeśli nie czujesz się w takich miejscach pewnie, to właśnie wspinaczka może tutaj bardzo pomóc.

Przepaść i przestrzeń pod nogami to bariera dla wielu osób. Odpowiednie, stopniowe wdrożenie się we wspinaczkę da Ci pewność siebie w eksponowanym terenie. Zdobycie doświadczenia w kontrolowanych warunkach pozwoli Ci przygotować się do większych wyzwań w górach. Dzięki treningom wspinaczkowym wzmocnisz swoje ciało i będziesz mieć lepsze poczucie koordynacji w eksponowanym terenie.

Nawet jeśli planujesz tylko trekkingi, to i tak warto zainwestować w podstawowe szkolenie wspinaczkowe i pochodzić nieco na ściankę wspinaczkową. Dzięki temu dużo lepiej się będziesz czuć w terenie trekkingowym, który będzie wymagał większej sprawności oraz obycia się z ekspozycją.

Sprawdź też ofertę naszych specjalistów ➡

Wszystkie prawa zastrzeżone.
BLOG: Jak wejść na Rysy?Obóz Alpejski z Formą na Szczy w Peio. Droga na szczyt Cima Vegaia.