Cele górskie na nowy rok – jak się do nich przygotować?

Wyznaczyłeś swoje górskie cele na nowy rok? Planujesz zdobycie wymarzonej góry, czy przebiegniecie biegu górskiego? Możemy pomóc Ci w realizacji marzeń 🙂 Zapoznaj się z poniższym tekstem, a jak wskazówki to za mało, to sprawdź NASZĄ OFERTĘ TRENINGOWĄ

Jak rozpocząć przygotowania do górskiego celu?

Przygotowanie do wyprawy górskiej lub trekkingu, podczas którego będziesz wykonywać wielogodzinny wysiłek wymaga wcześniejszego przygotowania organizmu. Im trudniejszy szlak oraz dłuższa wyprawa, tym bardziej istotny jest aspekt treningu kondycyjnego.

❗ Pamiętaj, żeby rozpocząć przygotowania już na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem w góry. Odpowiednio długi okres przygotowawczy pozwoli Twojemu organizmowi na wzrost wydolności. Jest to kluczowe podczas poruszania się w górach. Zaplanuj min. 3 treningi kondycyjne w tygodniu. Dzięki temu na podejściach nie będziesz czuć “zadyszki” i dodatkowo poprawi się Twoje tempo na podejściach. Jeśli mieszkasz na nizinach, to treningi wykonuj na bieżni mechanicznej ustawionej pod górę lub na schodach. Ważne jest aby charakter wysiłek podczas treningu był zbliżony do specyfiki wysiłku na podejściach w górach. Podejście na bieżni czy na schodach pozwoli Ci na wzrost górskiej formy. Możesz włączyć w swoje przygotowania bieganie, ale efekty treningu nie przełożą się wystarczająco dobrze w momencie kiedy przyjdzie Ci podchodzić w górach z ciężkim plecakiem.

BLOG: Cele górskie na nowy rok

Jakie treningi wykonywać? Jak często?

Jeśli zależy Ci na poprawie formy, to rozpocznij swoje przygotowania od 2-3 treningów kondycyjnych tygodniowo. Niech to będzie 40-60 minut, podczas których Twój oddech nie będzie zbyt szybki, a cały trening będziesz w stanie wykonać bez przerwy. Dodatkowo włącz w swoje przygotowania 1-2 treningi z ćwiczeniami wzmacniającymi. Dzięki nim unikniesz kontuzji oraz przyzwyczaisz swoje stawy do większych obciążeń, które mają miejsce na zejściach. Koniecznie daj sobie 2-3 dni na pełną regenerację. W tych dniach możesz się porozciągać i dodatkowo rolować mięśnie.

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak ułożyć swój plan ćwiczeń lub brakuje Ci motywacji, to skorzystaj z oferty naszych planów treningowych oraz współpracy bezpośredniej z naszymi trenerami. Tego typu współpraca to najlepsza droga do stałego wzrostu formy bez kontuzji 💪 Przygotowujemy naszych podopiecznych do różnych górskich celów: od Tatr po Himalaje, a także na biegi górskie 🗻

Również Ciebie chętnie będziemy wspierać w przygotowaniach do Twojego górskiego celu! ➡

BLOG: Cele górskie na nowy rok
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Blog. Trening po chorobie