Dlaczego psychologia jest ważna w sporcie

Czy psychologia jest ważna w sporcie? Gdy rozpoczynam współpracę z zawodnikiem czy zespołem, często zadaje pytanie: jak ważną rolę odgrywa umysł w sportowym sukcesie, jak istotny jest w porównaniu z umiejętnościami fizycznymi czy technicznymi? Odpowiedzi są oczywiście różne, jednak większość osób zgadza się z tymi, że odgrywa on ważną rolę czasem nawet ważniejszą niż wymienione wcześniej aspekty. Ja jednak twierdzę, że odpowiednie umiejętności mentalne to po prostu część tej układanki dzięki, której możemy czerpać jak najwięcej ze swojej sportowej przygody. Dzisiaj przybliżę Wam dla kogo jest trening mentalny i jak może wpływać efektywność Waszych górskich działań i nie tylko.

Czy psychologia sportu jest tylko dla zawodowych sportowców ?

Jedną z pierwszych postaci ze świata sportu, która mówiła o pracy z psychologiem sportu był Adam Małysz, który jak mantrę powtarzał, że ,,liczą się tylko dwa dobre skoki”. Być może przez to rosło przekonanie, że tylko sportowcy z topu powinni korzystać z takiej współpracy. Jednak każdy z nas stawia sobie cele, nosi w sobie różne aspiracje, które ma ochotę realizować. Są to często rzeczy, które dla nas indywidualnie są pewnym wyzwaniem. Nie ma więc większego znaczenia czy po raz pierwszy wybierasz się na tatrzański szczyt, bierzesz udział w górskim biegu czy ruszasz po szczyty Himalajów. Na pewno w tej drodze odpowiednie umiejętności mentalne po prostu mogą zadziałać na Twoją korzyść.

Psychologia sportu w górach_1 BLOG: Psychologia w sporcie

W czym ma pomóc psychologia sportu ?

Zadaniem psychologa sportowego jest budowanie odporności psychicznej u zawodnika. Jest to umiejętność konsekwentnego, celowego działania w oparciu o ustalone wcześniej indywidualne wartości w obliczu pojawiających się trudności czyli silnych emocji, presji czy bardzo wysokich wymogów sytuacyjnych. Jednak gdy chwilę się nad tym zastanowisz jest to umiejętność bardzo uniwersalna, która ma zastosowanie nie tylko w aktywności sportowej ale i w codziennym życiu. Lubimy czuć się kompetentni, wydajnie realizować swoje cele. To jest właśnie główna idea, żeby zwiększać umiejętności mentalne, które będą w sposób zrównoważony wspierać Twoją efektywność i skuteczność w zadaniach, do których się zobowiążesz.

Konkretne zyski

Angażując się w trening mentalny na pewno będzie mógł rozwijać swoją pewność siebie i poczucie skuteczności. Wiemy, że w górach będzie czekać na Ciebie wiele wyzwań na poziomie fizycznym i technicznym. Posiadanie umiejętności do wykonania zadania to jedno, ale wiara w swoje umiejętności, to że poradzę sobie z tymi trudnościami to już inna sprawa. Często ma ono ogromną wagę dla skutecznego działania. Wiemy, że nasz umysł potrafi tworzyć różne negatywne scenariusze, które kradną naszą uwagę od wykonywanego zadania. Tak więc trening psychologiczny pozwoli Ci stać się bardziej świadomy tego, jak reagujesz na różne sytuacje i w sposób bardziej racjonalny podejmować dobre decyzje. Rozwiniesz także pracę swojej uwagi, aby precyzyjniej kierować ją na aspekty, które są istotne dla wykonywanego zadania. Sam etap przygotowywania się i bycie w treningu jest wymagający i będzie wyzwaniem dla naszej motywacji. Zdolność do budowania odpowiednich celów, regularnej pracy i zaangażowania ma wpływ na końcowy sukces. Mówiąc krótko, trening umiejętności mentalnych może stać się kolejną cegiełką, która przybliży Cię do Twoich celów.

Psychologia sportu w górach_2 BLOG: Psychologia w sporcie

Daj sobie czas

Tak samo, jak rozwijanie umiejętności fizycznych czy technicznych wymaga pewnej liczby powtórzeń i czasu, zasada ta działa w przypadku pracy nad mentalnością. Psychologia sportu to nie są czary, a raczej świadomy i konsekwentny proces rozwijania umiejętności. Dlatego musisz wykazać się pewną dozą cierpliwości, aby zobaczyć efekty. Jest to istotne, aby dbać o swoją motywację i rozwijać pozytywne nastawienie.

Jeśli chcesz popracować nad swoimi umiejętnościami mentalnymi – zapraszam Cię do współpracy. Zarówno indywidualnej, jak i w formie warsztatów stacjonarnych lub podczas górskich obozów 🙂

Rozpocznij współpracę z psychologiem sportu

Wszystkie prawa zastrzeżone.
BLOG Trekking a wspinaczkaszybkosc-vs-wytrzymalosc-naglowek