Rysy – przygotuj się na zdobycie najwyższego szczytu Polski

Jak wejść na Rysy? Planujesz zdobyć najwyższy szczyt Polski? W tym artykule dowiesz się jak przygotować się kondycyjnie do wyzwania jakim jest wejście na Rysy.

Szczyt o charakterze alpejskim

Rysy możesz zdobyć ruszając z parkingu w Palenicy Białczańskiej lub nocując w Morskim Oku. Wersja pierwsza jest trudniejsza. Wymaga pokonania około 500 metrów podejścia i  dodatkowych 18 kilometrów w dwie strony, w większości po drodze asfaltowej. Jest więc z perspektywy wysiłkowej znacznie dłuższa. Zdobycie Rysów z Morskiego Oka to około 10 km dystansu i sumarycznie około 1250 m podejścia.

Po przekroczeniu Czarnego Stawu pod Rysami rozpoczyna się podejście w terenie o charakterze alpejskim. W większości będziesz poruszać się po skalnym podłożu, a momentami będą pojawiać się łańcuchy i sztuczne ułatwienia. Tego typu teren wymaga dobrego przygotowania pod kątem sprawnościowym. Aby efektywnie przemieszczać  się w tym terenie musisz mieć opanowaną koordynację ruchową oraz posiadać wysoki poziom siły mięśniowej ponieważ podejścia bywają bardzo strome. 

BLOG: Jak wejść na Rysy?

Zrób przegląd organizmu przed ekstremalnym wysiłkiem

Zdobycie Rysów to nie lada wyzwanie. Dla wielu osób może być to wysiłek o charakterze maksymalnym. Jeśli przez wiele miesięcy przed planowanym wyjściem na Rysy nie będziesz odpowiednio się przygotowywać, to niestety może to wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie. Przede wszystkim zbadaj serce na wiele tygodni przed wyjściem w góry. Koniecznie wykonaj EKG i Echo serca. Szczególnie jeśli nigdy nie wykonywałaś/eś tych badań wcześniej, jeśli nie trenujesz regularnie oraz jeśli jesteś po 40 roku życia. Wejście na Rysy dla osoby nieprzygotowanej do takiego wysiłku, to ekstremalne obciążenie dla serca.  Dodatkowo postaraj się wyleczyć wszystkie kontuzje. Ratownicy TOPR w sezonie letnim regularnie udzielają pomocy osobom, które doznają kontuzji przeciążeniowych np.  stawów kolanowych, czy przeciążeń kręgosłupa. Odpowiedni trening pozwoli Ci na znaczne zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Tu musisz mieć wytrzymałość

Wyjście na Rysy z Morskiego Oka i powrót, to przeciętnie około 7 godzin wędrówki. Wyjście z parkingu w Palenicy oraz powrót do parkingu to wysiłek rzędu 10 godzin. Wykonywanie przez tak długi czas aktywności fizycznej wymaga wcześniejszego przygotowania. Polecam Ci na okres 8-16 tygodni przed planowanym wyjazdem rozpocząć przygotowania kondycyjne. Jeśli mieszkasz na nizinach, najlepiej sprawdzą się długie i spokojne treningi na bieżni mechanicznej podniesionej pod górę, na schodach mechanicznych lub w formie podejść i zejść  na okolicznych wzniesieniach. Aby osiągnąć widoczną poprawę formy musisz wykonywać co najmniej 3 treningi kondycyjne w tygodniu. Każdy z nich powinien trwać co najmniej 45 minut. Czyli np. 50 min podchodzenia na bieżni lub na schodach bez przerwy. Jeśli mieszkasz w terenie wyżynnym lub górskim to wykonuj 50 min podejścia, a po podejściu rozpocznij zejście w dół. Oczywiście jeśli masz przerwę w wykonywaniu treningów, to skróć podejście nawet o połowę. Najważniejsze, aby na początku nie przeciążyć układu ruchu, dzięki czemu będziesz w stanie regularnie wykonywać treningi. 

BLOG: Jak wejść na Rysy?

Sprawdź się na innych szczytach

Zanim wejdziesz na Rysy, spróbuj najpierw zdobyć inny, łatwiejszy wierzchołek. Dla dla mieszkańców wschodniej części kraju polecam Tarnicę, dla centralnej Babią Górę lub Kasprowy Wierch, a dla mieszkańców zachodniej polski może to być Śnieżka. Sprawdzenie się w terenie jest kluczowe w kontekście przygotowania psychicznego. Pozwoli Ci ono na wzmocnienie się mentalne przed zdobyciem Rysów, sprawdzisz swój sprzęt oraz przetestujesz organizm przed większym wyzwaniem. Poza tym wejście na niższą górę będzie świetnym treningiem kondycyjnym przed zdobyciem Rysów. Bardzo polecam sprawdzenie się w górach szczególnie osobom, które nie miały w danym sezonie żadnego wyjścia w góry oraz tym, którzy wyłącznie przygotowywali się na siłowni. W takim przypadku trening w terenie jest konieczny.

Postaw na metodyczne przygotowanie

Zaplanuj w swoim grafiku tygodnia co najmniej 3 treningi kondycyjne, trwające co najmniej 45 minut. Np. w poniedziałek, środę i sobotę. Wykonując treningi rzadziej możesz nie osiągnąć wystarczającego postępu kondycyjnego. Dodatkowo zaplanuj 2 razy w tygodniu treningi wzmacniające. Mogą być wykonywane zaraz po treningach kondycyjnych lub w dni pomiędzy treningami kondycyjnymi. Poświęcaj również czas na rozciąganie. Dzięki niemu unikniesz kontuzji oraz nabierzesz odpowiedniej sprawności potrzebnej na szlaku na Rysy. Koniecznie w swoich przygotowaniach zaplanuj dni na regenerację. Mogą to być na początku 3 dni na odpoczynek, a po 4-6 tygodniach ćwiczeń możesz poświęcać 2 dni na regenerację, tym samym zwiększając ilość dni przeznaczonych na wysiłek fizyczny.

BLOG: Jak wejść na Rysy?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny, szczególnie dla tych rozpoczynających swoją przygodę z górami 🙂 Pamiętajcie, że niezależnie od tego jak wysoki i trudny jest Twój cel, zawsze warto być do niego odpowiednio przygotowanym. Jeśli chcesz rozwijać swoją górską pasję to zapraszamy serdecznie na nasze obozy oraz na plany treningowe z naszymi trenerami.

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Blog. Trening po chorobieBLOG Trekking a wspinaczka