
Obóz wspinaczkowy na lodospadach: 14-21 stycznia 2023 Austia, Pitztal
Zapraszamy na obóz wspinaczkowy na lodospadach w Austrii, w Dolinie Pitztal. Podczas obozu weźmiesz udział w kompleksowym szkoleniu, które swoim zakresem obejmuje wszystkie kluczowe zagadnienia pozwalające na bezpieczne i samodzielne wspinanie na lodospadach.
Nasz obóz, to nie tylko merytoryczna wiedza, ale również dużo aktywności fizycznej, pięknie alpejskie widoki oraz ludzie z pasją do gór 🙂 Zapraszamy osoby początkujące i średniozaawansowane.

Do kogo skierowany jest nasz obóz?
Do wszystkich osób, które chcą rozpocząć przygodę ze wspinaczką lodową.
Do tych, którzy chcą bezpieczniej poruszać się w górach, w warunkach lodowych.
Do osób planujących wyprawy wysokogórskie w terenie lodowcowym.
Do osób, które chcą rozwijać się górsko i poszerzać swoje kompetencje, umiejętności techniczne i bezpieczeństwo.
W obozie mogą wziąć udział osoby, które potrafią asekurować, wykorzystując przyrząd asekuracyjny typu kubek. Jeśli chcesz wziąć udział w obozie, ale nie potrafisz asekurować, to możemy pomóc Ci w przeszkoleniu i w znalezieniu odpowiedniego do tego miejsca w Twojej okolicy (ściankę wspinaczkową).
Od uczestników wymagamy formy fizycznej, pozwalającej na wykonywanie wysiłku przez 5-8 h w warunkach zimowych. W cenie obozu jest plan treningowy przygotowujący do wyjazdu, dlatego jeśli na ten moment nie czujesz się na siłach, to nie szkodzi, bo z naszym przygotowaniem na pewno dasz radę.
Program obozu
Czas realizacji poszczególnych bloków różni się względem siebie. Poszczególne bloki mogą być realizowane w ciągu kilku godzin lub rozłożyć się na dwa dni. Jest to uzależnione od dynamiki grupy, warunków lodowych i warunków pogodowych. Zagadnienia z poszczególnych bloków będą realizowane w różnych momentach obozu, z uwzględnieniem metodycznego szkolenia lodowego.
Logistyka i planowanie wycieczek i wspinaczek zimowych,
ABC lawinoznawstwa,
podstawy pierwszej pomocy w terenie wspinaczkowym i lodowcowym,
prawidłowe poruszanie się w rakach,
hamowanie czekanem,
bezpieczeństwo pod lodospadem – zagrożenia obiektywne i czynnik ludzki.
Typy lodospadów i zasady ich tworzenia,
rozpoznawanie typów budowy śniegu i lodu,
budowanie stanowisk w lodzie,
budowanie stanowisk w terenie mixtowym,
asekuracja “na wędkę” w lodzie – najważniejsze zasady,
reguły wspinaczki na prowadzenie w lodzie,
asekuracja w terenie śnieżnym podczas wspinaczki na lodospadach,
zasady asekuracji podczas dróg wielowyciągowych w lodzie – budowa stanowiska oraz logistyka wspinaczki.
Budowa czekanów i ich przeznaczenie,
budowa raków wspinaczkowych – zasady używania,
wykorzystanie przyrządów asekuracyjnych we wspinaczce lodowej,
rodzaje śrub lodowych i ich zastosowanie,
sprzęt do asekuracji własnej we wspinaczce lodowej,
kotwice śnieżne – modele i zastosowanie,
system stopni, zasady wyceny dróg wspinaczkowych na lodospadach,
nauka czytania przewodników po drogach wspinaczkowych na lodospadach.
Poruszanie się z dwoma czekanami wspinaczkowymi w lodzie,
poruszanie się z jednym czekanem wspinaczkowym w lodzie,
poruszanie się z jednym czekanem turystycznym w lodzie,
wykorzystanie przednich zębów raków – nauka poruszania w lodzie z maksymalnym wykorzystaniem nóg.
Wspinaczka w różnych formacjach lodowych,
wspinaczka w terenie mixtowym (skalno-lodowym),
doskonalenie techniki wspinania pod okiem instruktora – praca nad ekonomią ruchu,
doskonalenie pracy nóg podczas wspinaczki w lodzie,
wykorzystanie różnych typów czekanów do wspinaczki w lodzie,
wspinaczka na prowadzenie (dotyczy osób, które będą swobodnie i bezpiecznie wspinać się w lodzie. O możliwości prowadzenia drogi decyduje instruktor),
dla chętnych – wspinaczka na wędkę w trudnych formacjach lodowych,
dla chętnych -pokonywanie dróg wspinaczkowych o coraz trudniejszych wycenach.
Każdy z uczestników będzie miał możliwość oceny przez instruktora umiejętności technicznych oraz związanych z asekuracją.








Kadra obozu
Sławomir Szlagowski – Wspina się i aktywnie działa w górach i skałach od 15 lat. Instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV. Szkoląc ludzi stara się zarażać ich pasją do gór oraz pokazywać jak z nich mądrze i bezpiecznie korzystać. Pracuje głównie w Tatrach i Alpach. Zimą szkoli turystów oraz narciarzy, lato to czas wspinania i zdobywania alpejskich szczytów. Spędził również kilka zim ucząc jazdy na nartach. Aktywnie współpracuje z włoską firmą wspinaczkową CAMP i Cassin. Prowadzi firmę górską Mountain Direct.
Adam Ryś – Swoją przygodę ze wspinaniem zaczął 20 lat temu. Od tego momentu przebył długą drogę od Tatr przez Alpy, aż po góry Azji, Ameryki Południowej i Północnej. By być jeszcze bliżej gór przeprowadził się do Austrii, gdzie odkrył dla siebie skitouring i freeride. W 2015 ukończył międzynarodowy kurs na przewodnika wysokogórskiego IVBV. Kurs ten organizowany przez austriacki odpowiednik Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Górskich, w którym szkolą się jedni z najbardziej doświadczonych i kompetentych przewodników IVBV.
Szczegóły organizacyjne:
Cena: 1299€
Cena zawiera:
Plan treningowy przygotowujący do obozu górskiego.
6 dni opieki instruktorów PZA i przewodników IVBV.
Kompleksowe szkolenie z zakresu poruszania się na lodospadach i elementów turystyki zimowej.
Sprzęt wspinaczkowy (m.in) czekany, śruby lodowe, uprzęże, kaski, przyrządy asekuracyjne.
Wieczorne warsztaty dotyczące wspinaczki w lodzie i bezpieczeństwa w górach.
Opłatę wejściową do Iceparku.
Ubezpieczenie NNW.
Cena nie zawiera – kosztów dojazdu, kosztów noclegów oraz wyżywienia.
Nocleg:
Bazą noclegową na naszym obozie jest górski pensjonat, wyposażony w kuchnię, narciarnię i przechowalnie sprzętu wspinaczkowego. W pensjonacie są pokoje dwu i trzyosobowe. Sant Leonhard to miejscowość, w której będziemy nocować i prowadzić część szkoleń.
Dojazd:
Transport należy zorganizować samodzielnie. Nie chcemy narzucać jednego środka transportu. To od Was należy decyzja czy chcecie lecieć samolotem, czy jechać autem. Jeśli zdecydujecie się na samolot – będziemy mogli odebrać Was z lotniska w Innsbruku. Z doświadczenia wiemy, że najlepszą opcją będzie auto – zapewni także możliwość poruszania się na miejscu w razie potrzeby. Przed obozem, dla osób chętnych, stworzymy grupę wraz z wszystkimi uczestnikami, dzięki czemu będzie okazja do ustalenia wspólnego środka transportu 🙂

Nasz obóz to jedyny obóz w kraju, który posiada tak rozbudowany program szkoleniowy wspinaczki na lodospadach. Organizując obóz, sprawdzaliśmy jakie obszary szkolenia mogą być unikatowe i najbardziej wartościowe dla Uczestników obozu. Dzięki temu powstał, tak obszerny program obozu, który będzie realizowany przez najwyższej jakości specjalistów – instruktorów PZA i przewodników IVBV.
Obóz jest skierowany do osób mających podstawowe doświadczenia z wspinaczką i asekuracją “na wędkę” oraz do osób w dobrej kondycji fizycznej, mogących wykonywać wysiłek przez 5-8 godzin w warunkach zimowych.
Jeśli nie masz jeszcze takiego doświadczenia – nie martw się, przy zgłoszeniu się na obóz z wyprzedzeniem spokojnie zdążysz jeszcze nauczyć się asekurować na ściance wspinaczkowej, a dodatkowo przygotujemy też dla Ciebie plan treningowy, który pomoże Ci poprawić kondycję i przygotować się fizycznie do obozu 🙂
Osoby uczestniczące w naszych szkoleniach i obozach to w 60 – 70% osoby nieznające innych uczestników przed obozem. Będziesz wśród osób, które – podobnie jak Ty – są miłośnikami gór i nowych wyzwań. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, rozmów oraz wspomnień. Wszyscy są otwarci i chętni do zawierania nowych znajomości i wymiany doświadczeń, dlatego spokojnie – gwarantujemy dobrą atmosferę i zgrany zespół 🙂
Bazą noclegową na naszym obozie jest górski pensjonat, wyposażony w kuchnię, narciarnię i przechowalnie sprzętu wspinaczkowego. W pensjonacie są pokoje dwu i trzyosobowe. Sant Leonhard to miejscowość, w której będziemy nocować i prowadzić część szkoleń.
Biorąc pod uwagę różne preferencje żywieniowe, organizację posiłków pozostawiamy po Waszej stronie. Można zabrać prowiant z Polski, kupić na miejscu lub skorzystać z licznych restauracji i barów. W pensjonacie znajduje się kuchnia, z której będziemy mogli również korzystać. Z doświadczenia wiemy też, że na pewno zdarzy nam się wyjść wspólnie na obiad do restauracji.
Ze sprzętu musicie się zaopatrzyć przede wszystkim w ciepłe zimowe ubrania oraz dobre buty z twardą podeszwą i dopasowanymi do nich rakami (półautomatycznymi lub automatycznymi). Pozostały specjalistyczny sprzęt do wspinaczki Wam zapewniamy. Dodatkowo koniecznym punktem obozu jest posiadanie zestawu lawinowego ABC, który możecie wypożyczyć przez nas (za 250zł + 400zł kaucji) lub wziąć swój zestaw/wypożyczyć samodzielnie.
Dokładną listę potrzebnego wyposażenia wysyłamy Wam w pierwszym mailu po zapisaniu, więc jest jeszcze wtedy możliwość uzupełnienia ekwipunku.
Wpisz adres email
Zapisz się i otrzymuj merytoryczne treści oraz informacje o naszych wydarzeniach i produktach!
Udało się!
Pierwszy krok do zdobycia Formy na Szczyt za Tobą 💪
Chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o nowych wyjazdach?
Interesują Cię górskie merytoryczne treści?
Zapisz się na nasz newsletter!