Obóz wspinaczkowo-treningowy w Arco,
Włochy, 15-22 października 2022

Zapraszamy do udziału naszym obozie! Zabierzemy Cię na wspinaczkę skalną, trekkingi i via ferraty w malowniczym Arco oraz wybierzemy się na wycieczkę w przepiękne Dolomity. Okolice Jeziora Garda to niezwykle piękne miejsce – idealne zarówno na rozpoczęcie jak i kontynuacje swojej przygody ze wspinaczką. Razem z Formą na Szczyt spędzisz tam czas szkoląc się pod okiem trenera oraz instruktorów wspinaczki PZA i przewodnika IVBV. Nasz obóz to nie tylko sport, ale też edukacja. Gwarantujemy Ci wspaniały i rozwojowy czas w gronie inspirujących ludzi gór!
oboz-arco-1

Obóz w Arco to:

 • 7 dni w przepięknym, górskim regionie Włoch
 • Kilkanaście godzin wspinaczki górskiej pod okiem instruktorów PZA
 • Wycieczki na via ferraty
 • Trekkingi – treningi kondycyjne na górskich szlakach
 • Przeszkolenie z poruszania się w skale oraz na via ferratach przeprowadzone przez instruktorów PZA
 • Szkolenia i wykłady na temat wspinaczki sportowej oraz treningu w górach
 • Dbanie o regenerację i prewencję kontuzji poprzez sesje rolowania i rozciągania

PROGRAM OBOZU:

Podczas obozu zrealizujemy trzy “moduły” górskiego treningu, na które składają się:

Trening kondycyjny

 • 5-6 treningów kondycyjnych w formie trekkingów górskich. Podczas wyjść będziemy monitorować parametry tętna każdego uczestnika.. Każde wyjście kondycyjne będzie realizowane z trenerem specjalizującym się w przygotowaniu kondycyjnym do trekkingów i wypraw górskich. Intensywność wysiłku dostosujemy do możliwości każdego uczestnika w grupie.
 • Konsultacje trenerskie –  podczas trekkingów każdy uczestnik będzie miał przeprowadzoną indywidualną konsultację trenerską, w trakcie której zostaną przekazane  zalecenia treningowe mające na celu wzrost wydolności w górach.
 • Indywidualna analiza treningów kondycyjnych na podstawie aplikacji treningowych – po wykonanych wycieczkach górskich nasz trener sprawdzi Twoje parametry wydolnościowe za pomocą aplikacji treningowych (np. Strava, Garmin lub Polar) i na ich podstawie udzieli dodatkowych wskazówek dot. treningu.
 • Sesje  rolowania i rozciągania połączone ze szkoleniem nt. regeneracji i prewencji kontuzji – podczas obozu weźmiesz udział w dwóch sesjach rolowania i rozciągania, dzięki którym dowiesz się jak zmniejszyć ryzyko kontuzji poprzez ćwiczenia rozciągające i automasaż. Sesja rolowania wpłynie pozytywnie na poziom regeneracji w kolejnych dniach obozu.
 • Wykład  “Wysiłek fizyczny w górach wysokich” – nasz trener przeprowadzi wykład na temat specyfiki wysiłku kondycyjnego w górach. Dowiesz się jak unikać np. bólu kolan na zejściu, co wpłynie na poprawę zmniejszenia odczucia Twojej zadyszki na podejściach oraz jak przygotować się do wysiłku na dużych wysokościach.

Wspinaczka i góry

 • Podstawowe szkolenie z zakresu wspinaczki skalnej – weźmiesz  udział w szkoleniu wspinaczkowym i zdobędziesz umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w terenie skalnym. Szkolenie przeprowadzą instruktorzy wspinaczki Polskiego Związku Alpinizmu. 
 • Treningi w skałach – podczas obozu będziesz wspinać się na drogach dochodzących do 30 metrów wysokości. Instruktor wspinaczki zadba o Twoją świadomość ruchu podczas poruszania się w skale. Zdobędziesz umiejętności pozwalające Ci na wspinaczkę w terenie górskim (np. Mnich, Gerlach czy wspinaczkowe Alpejskie czterotysięczniki)
 • Szkolenie z technik poruszania w skale – nasz instruktor przeprowadzi szkolenie z zakresu technik wspinaczkowych. Dowiesz się jak wykorzystać konkretne techniki w różnych formacjach skalnych.
 • Wykład “Rozwój na drodze wspinaczki” – podczas wykładu przeprowadzonego przez instruktora i trenera wspinaczki Tomasza Stefanowicza, dowiesz się jak skutecznie realizować treningi na ściance wspinaczkowej oraz w skałach aby podnosić swoje umiejętności wspinaczkowe. 
 • Szkolenie “Dobór sprzętu wspinaczkowego” – Podczas zajęć wspinaczkowych weźmiesz udział w szkoleniu dotyczącym sprzętu wspinaczkowego oraz wyposażenia przydatnego w górach, po którym będziesz znacznie bardziej świadomie wybierać sprzęt górski. 
 • Wykład  “Trzy i czterotysięczniki alpejskie” – międzynarodowy przewodnik IVBV przeprowadzi szkolenie na temat zdobywania trzy i czterotysięczników alpejskich. Dowiesz się, które z nich są najlepsze na początek i jak się do nich przygotować pod kątem umiejętności technicznych.

Via ferraty

 • Szkolenie “Podstawy via ferrat” – przeszkolimy Cię w zakresie bezpieczeństwa na Via Ferratach. Dowiesz się o najważniejszych zasadach poruszania się na tego typu drogach oraz bezpiecznego użycia  sprzętu do asekuracji. 
 • Wycieczki na Via ferratach – W ramach obozu, w zależności od pogody, weźmiesz udział w 1 lub 2 wycieczkach na malowniczych via ferratach. O bezpieczeństwo zadba międzynarodowy przewodnik IVBV.

Zobacz z nami Dolomity!

Korzystając z niewielkiej odległości Dolomitów od Arco, podczas obozu planujemy przejść via ferratę w Dolomitach Brenty*. W trakcie przejścia via ferraty będą towarzyszyć nam strzeliste ściany osiągające 800 metrów wysokości.  Nad bezpieczeństwem będzie czuwać nasza wykwalifikowany team instruktorski. Dzięki wycieczce w Dolomity będziesz mieć okazję zobaczyć jak wyglądają jedne z największych ścian wysokogórskich w Europie.

*W przypadku złej pogody odbędziemy trekking w Dolomitach.

 

Miejsca treningów

Wspinaczka, trekkingi oraz via ferraty będą odbywały się w Arco i okolicach. Jest to region oraz miejscowość we włoskim Trydencie, która nazywana jest mekką wspinaczy. Dlaczego? Znajdziemy tam setki dróg wspinaczkowym o najróżniejszym stopniu trudności. Ponadto okolica bogata jest  w via ferraty oraz malownicze szlaki górskie położone nad Jeziorem Garda. Możliwości jest mnóstwo, dlatego decyzja o rejonie, w którym danego dnia będzie prowadzony program będzie podejmowana na bieżąco w zależności od pogody i możliwości uczestników.  – Jedno jest pewne – nie będziecie się nudzić!

Kadra szkoleniowa

Karol Hennig – Trener specjalizujący się w przygotowaniu wydolnościowym i treningowym do wypraw górskich. Przygotowywał m.in członków Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018. Ukończył AWF w Poznaniu, gdzie przeprowadził badania z udziałem alpinistów, które zostały opublikowane w High Altitude Medicine & Biology – prestiżowym czasopiśmie dot. medycyny i fizjologii wysokogórskiej. Jest wielkim miłośnikiem wspinaczki górskiej i sportowej.

Sławomir Szlagowski – Wspina się i aktywnie działa w górach i skałach od 15 lat. Instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV.  Szkoląc ludzi stara się zarażać ich pasją do gór oraz pokazywać jak z nich mądrze i bezpiecznie korzystać. Pracuje głównie w Tatrach i Alpach. Zimą szkoli turystów oraz narciarzy, lato to czas wspinania i zdobywania alpejskich szczytów. Spędził również kilka zim ucząc jazdy na nartach.  Aktywnie współpracuje z włoską firmą wspinaczkową CAMP i Cassin. Prowadzi firmę górską Mountain Direct.

Obóz Alpejski z Formą na Szczyt Monte Rosa. Logo IVBV

Tomasz Stefanowicz – pierwsze szlify w branży szkoleniowej zdobywał w harcerstwie i tam też rozpoczął swoją przygodę ze wspinaczką już ponad 20 lat temu. Dziś jest Instruktorem Wspinaczki Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu. Obecnie swoje doświadczenie i pasje edukacji rozwija prowadząc kursy oraz sekcje wspinaczkowe – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

logo PZA

Szczegóły organizacyjne:

Cena: 3699zł

Cena zawiera:

 • szkolenia i treningi z programu – łącznie 50 godzin szkoleń, wspinaczki, treningów kondycyjnych i wyjść na via ferraty
 • opiekę instruktora wspinaczki PZA
 • opiekę przewodnika IVBV (na Via Ferratach)
 • opiekę trenera 
 • kask, uprząż, lonżę (sprzęt na via ferraty)
 • kask, uprząż, przyrząd do asekuracji, linę (sprzęt wspinaczkowy)
 • ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera – kosztów dojazdu, kosztu noclegów na polu namiotowym oraz wyżywienia.

Nocleg:

Camping
Naszą bazą noclegową będzie camping ZOO w Arco. Mamy zarezerwowaną parcelę pod namioty w pobliżu malowniczej rzeki. Dla chętnych camping oferuje również różnego rodzaju bazę noclegową np. bungalowy (jednak zachęcamy Was do pola namiotowego, gdzie będziemy spędzać wspólnie czas pomiędzy treningami).

Więcej informacji nt. campingu https://campingzoo.it/en/ 

Dojazd:

Transport należy zorganizować samodzielnie. Nie chcemy narzucać jednego środka transportu. To od Was należy decyzja czy chcecie lecieć samolotem, czy jechać autem.  Z doświadczenia wiemy, że najlepszą opcją będzie auto – zapewni także możliwość poruszania się na miejscu w razie potrzeby. Jeśli zdecydujecie się na samolot to rekomendujemy lot do Bergamo i stamtąd przejazd autobusem do Riva del Garda gdzie możemy Was odebrać autem. Przed obozem, dla osób chętnych, stworzymy grupę wraz z wszystkimi uczestnikami, dzięki czemu będzie okazja do ustalenia ewentualnego wspólnego środka transportu 🙂

Obóz Alpejski z Formą na Szczy FAQ

Nasz obóz to nie tylko wspin i ferraty. Wyjazd obejmuje również trekkingi połączone z oceną wydolności przez naszego trenera oraz zajęcia teoretyczne i szkolenia. A wszystko to pod okiem specjalistów: przewodnika IVBV, instruktora PZA oraz trenera specjalizującego się w górskich przygotowaniach.

Obóz jest skierowany zarówno do osób początkujących, jak i średniozaawansowanych oraz tych, którzy chcą się sprawdzić we wspinaczce na ścianach malowniczego Arco. Poziom trudności dopasujemy do uczestników, a przy dużych różnicach w umiejętnościach podzielimy obozowiczów na różne grupy zaawansowania.

Pod kątem trekkingowym – wystarczy doświadczenie w kilkugodzinnych trekkingach w polskich górach (Karkonoszach, czy Tatrach).

Na treningi wychodzimy wspólnie, ale na szlaku będziemy poruszać się w podgrupach o różnym poziomie kondycyjnym, tak aby tempo było dopasowane do potrzeb uczestników – tak więc spokojnie, każdy będzie miał możliwość poruszania się we własnym tempie. Na pewno każdemu zapewnimy odpowiedni czas na odpoczynek i regeneracje.

Osoby uczestniczące w naszych szkoleniach i obozach to w 60 – 70% osoby nieznające innych uczestników przed obozem. Będziesz wśród osób, które – podobnie jak Ty – są miłośnikami gór oraz pasjonatami wypraw górskich. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, rozmów oraz wspomnień. Wszyscy są otwarci i chętni do zawierania nowych znajomości i wymiany górskich doświadczeń, dlatego spokojnie – gwarantujemy dobrą atmosferę i zgrany, górski zespół 🙂

Camping ZOO w Arco jest bardzo popularnym miejscem wśród przyjeżdżających tu wspinaczy oraz cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Jest położony w malowniczej, górskiej okolicy, nad rzeką Sarca. Camping posiada dobre zaplecze sanitarne (łazienki i prysznice), darmowe wi-fi oraz minimarket i bar.

Biorąc pod uwagę różne preferencje żywieniowe, organizację posiłków pozostawiamy po Waszej stronie. Można zabrać prowiant z Polski, kupić na miejscu lub skorzystać z licznych restauracji i barów. My będziemy, w górskim stylu, przygotowywać posiłki na campingu 🙂 Z doświadczenia wiemy też, że na pewno zdarzy nam się wyjść wspólnie na obiad do restauracji.

Rzeczy, które potrzebujesz na obóz to:
– sprzęt do biwaku na campingu
– odzież i obuwie w góry (na szlak)
– odzież i obuwie do wspinaczki

Sprzęt wspinaczkowy będziesz mógł wypożyczyć u nas, także oprócz butów nie potrzebujesz tutaj niczego więcej. Dokładny spis rzeczy, które każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą na obóz, zostanie wysłany mailem po wstępnym zgłoszeniu. Zapraszamy do kontaktu w razie wątpliwości. Pamiętaj, że lista ma charakter orientacyjny i należy ją dopasować do własnych preferencji.

Na szlakach nie będzie trudności technicznych – stawiamy na trening wydolnościowy, tak więc raki czy czekany nie będą potrzebne.