Obóz alpejski w Masywie Monte Rosa na czterotysięcznik

Zapisy zakończone – jeśli chcesz wziąć udział w obozie prosimy skontaktuj się z nami drogą mailową: kontakt@formanaszczyt.pl​

ZDOBĄDŹ Z NAMI CZTEROTYSIĘCZNIKI !
Zapisz się i rozpocznij przygotowania już teraz! Nie ma znaczenia, na jakim poziomie wytrenowania jesteś – pomożemy Ci przygotować się do obozu. Jeśli masz podstawowe doświadczenie w kilkugodzinnych trekkingach – zapraszamy na obóz!

Zobacz jak wyglądają nasze obozy wysokogórskie

Obóz alpejski z Formą na Szczyt to nie tylko szansa na zdobycie czterotysięcznika (albo kilku!). To przede wszystkim szansa na poprawienie kondycji, sprawdzenie możliwości naszego organizmu na dużych wysokościach i podczas kilkudniowego wysiłku. To również treningi pod czujnym okiem trenerów, szkolenia, warsztaty i wykłady, a nade wszystko – najlepsza atmosfera, bezpieczeństwo i profesjonalizm.
Zapisując się na obóz przejdziesz przez proces budowania formy i szkoleń górskich, który będzie zwieńczony zdobyciem czterotysięcznika alpejskiego. 

Obóz będzie podzielony na dwie części  (więcej szczegółów na temat poszczególnych dni znajdziesz w dalszej części opisu):

1. Aklimatyzacyjno – szkoleniowa (3-5.06.2023 r. ): W tej części będziemy odbywać trekkingi aklimatyzacyjne, podczas których planujemy zdobyć wysokość 3000 m n.p.m. W tym czasie będą odbywały się również szkolenia dotyczące treningu górskiego  oraz aklimatyzacji przeprowadzone przez trenerów Formy na Szczyt. 

2. Wysokogórsko – szkoleniowa (6-9.06.2023 r. ): te dni spędzimy na większej wysokości i będziemy zdobywać czterotysięczniki, odbywać szkolenia na lodowcu oraz przez cały czas monitorować przebieg aklimatyzacji poprzez pomiary. Całość będzie się odbywała pod opieką przewodników IVBV.

Podczas obozu przede wszystkim ocenimy Twój organizm pod względem możliwości wysiłkowych w górach oraz dowiesz się, jak adaptujesz się do wysokości.
Wyjścia górskie będą odbywały się w podgrupach o różnym poziomie kondycyjnym, tak aby tempo było dopasowane do potrzeb każdego uczestnika. Szkolenia teoretyczne i warsztaty będą przeprowadzane dla wszystkich.

Obóz Alpejski z Formą na Szczyt. Monte Rosa

Obóz w liczbach:​

  • Łącznie 70-80 km do pokonania na szlakach
  • Prawie 7000 metrów przewyższeń podczas wszystkich wyjść
  • 5 godzin szkoleń na temat treningu, aklimatyzacji oraz prewencji kontuzji
  • 2 szkolenia na lodowcu
  • Co najmniej 10 indywidualnych pomiarów pod kątem aklimatyzacji i wysiłku
  • 3 noclegi w schroniskach do wysokości 3647 m n.p.m.
  • 4000 metrów –  przekroczymy tę wysokość i będziemy zdobywać wysokogórskie szczyty. 

Zastanawiasz się nad obozem?
Zobacz jakie opinie o obozie mają uczestnicy obozu z poprzednich lat.

Ramowy program obozu

Obóz rozpoczynamy od wieczornego spotkania w miejscowości Gressoney Saint-Jean. Jest to dzień organizacyjny, który będziemy rozpoczynać od spotkania z uczestnikami i szczegółowym przedstawieniem programu obozu. Dzięki temu wszyscy uczestnicy będą mogli się zregenerować oraz przygotować do kolejnych 3 dni aklimatyzacyjnych.

Pierwsze wyjście treningowe na obozie. Tego dnia wykonamy około 1000  metrów przewyższenia. Jest to wyjście rozruchowe. Cały trening będziemy starali się wykonać w niskiej intensywności wysiłku, tak aby wyznaczyć wstępne zakresy intensywności pracy serca. Podczas trekkingu zmierzymy saturacje i tętno oraz dowiemy się więcej na temat budowania wytrzymałości. W trakcie wyjścia przeprowadzimy warsztat na temat strategii rozkładania sił i wysiłku podczas aklimatyzacji. 

Podczas tego wyjścia aklimatyzacyjnego wykonamy około 1400 metrów przewyższenia.  Nadal podczas podejścia będziemy utrzymywać bardzo spokojne tempo, dzięki czemu lepiej będzie zachodzić aklimatyzacja. Na szczycie rozpościera się widok na południową część Masywu Monte Rosa, a przy dobrej widoczności będzie można dostrzec szczyt Mont Blanc. Tego dnia podczas podejścia oprócz sprawdzenia saturacji i tętna wykorzystamy również analizator mleczanu, który pozwoli nam na precyzyjną ocenę poziomu wydolności każdego z uczestników.

Tego dnia będziemy odpoczywać lub wykonamy krótki trekking aklimatyzacyjny. Będzie też czas wolny na zwiedzanie okolicznych atrakcji w malowniczej Dolinie Aosty. Na koniec dnia odbędzie się spotkanie organizacyjne z przewodnikami wysokogórskimi. 

Dzień zaczniemy od wjazdu kolejką ze Staffal do stacji Indren i krótkiego trekkingu do schroniska Mantova  (3498  m n.p.m.), w którym spędzimy najbliższą noc. Przez resztę dnia skupimy się na szkoleniu lodowcowym. Nauczysz się (lub odświeżysz wiedzę) z zakresu poruszania się w rakach, używania czekana i asekurowania się na lodowcu.  Cały dzień będzie poświęcony na szkolenie. 

Nasze zdobywanie czterotysięczników zaczniemy od jednego z niższych szczytów masywu czyli od Piramidy Vincenta, do której dostaniemy się po lodowcu Lys. Ze szczytu będziemy mogli podziwiać piękną panoramę reszty Masywu Monte Rosa i jego ogrom – jest to najpotężniejszy masyw górski całych Alp. Po zejściu lub w trakcie wyjścia odbędziemy szkolenie lodowcowe. W tym dniu przenosimy się do schroniska Gnifetti, które jest na wysokości 3647 m n.p.m.

Jeśli warunki na to pozwolą, to tego dnia wybierzemy się na jeden z wyższych szczytów masywu (powyżej 4400 m).

Signalkuppe/Punta Gnifetti to szczyt, na którym od ponad 120 lat znajduje się najwyżej położone schronisko w Europie – Capanna Margherita (4554 m n.p.m.). Na co dzień obiekt służy dodatkowo jako obserwatorium meteorologiczne. Ze szczytu oprócz przepięknej panoramy Monte Rosa można również dostrzec Mont Blanc, charakterystyczny Matternhorn, czy najwyższy szczyt Szwajcarii (oraz całego masywu Monte Rosa) – Dufourspitze.

Po ostatniej nocy w schronisku (jeśli starczy sił) wybierzemy się jeszcze na jeden pobliski czterotysięcznik, po czym zejdziemy do kolejki Punta Indren i zjedziemy do Staffal. Po odpoczynku wybierzemy się na wieczorną integrację 🙂

Tak wygląda ramowy plan obozu, jednak musimy brać pod uwagę fakt, że pogoda w górach zawsze może pokrzyżować nasze zamiary, dlatego w przypadku trudnych warunków zakładamy plan minimum, czyli: w pierwszych dniach aklimatyzacja na wysokościach ok. 3000 m. natomiast podczas części wysokogórskiej zdobycie minimum jednego czterotysięcznika, poza tym w razie złych warunków pogodowych przewidujemy dodatkowe szkolenia. Oczywiście trzymamy kciuki za pogodę i realizację całego planu 🙂

Kadra obozu

karol-monte-rosa-

Karol Hennig

Head coach Formy na Szczyt, koordynator obozu.
Trener specjalizujący się w przygotowaniu wydolnościowym i treningowym do wypraw górskich. Przygotowywał m.in członków Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018. Ukończył AWF w Poznaniu, gdzie przeprowadził badania z udziałem alpinistów, które zostały opublikowane w High Altitude Medicine & Biology – prestiżowym czasopiśmie dot. medycyny i fizjologii wysokogórskiej. Podczas obozu będzie zajmował się szkoleniami treningowymi, pomiarami wydolności oraz oceną poziomu aklimatyzacji.
slawomir-szlagowski-przewodnik-ivbv

Sławomir Szlagowski

Międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV/UIAGM/IFMGA, instruktor wspinaczki skalnej PZA
Nasz teamowy przewodnik wysokogórski. Wspina się i aktywnie działa w górach i skałach od 15 lat. Instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV. Szkoląc ludzi stara się zarażać ich pasją do gór oraz pokazywać jak z nich mądrze i bezpiecznie korzystać. Pracuje głównie w Tatrach i Alpach. Zimą szkoli turystów oraz narciarzy, lato to czas wspinania i zdobywania alpejskich szczytów. Spędził również kilka zim ucząc jazdy na nartach. Aktywnie współpracuje z włoską firmą wspinaczkową CAMP oraz prowadzi firmę górską Mountain Direct.
krzysiek-korn-1-

Krzysztof Korn

Międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV/UIAGM/IFMGA, ratownik TOPR, instruktor wspinaczki skalnej PZA
Całe życie związany z Tatrami. Dzięki rozwojowi pasji do gór zdobył uprawnienia instruktora wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu oraz został ratownikiem ochotnikiem TOPR. Uzyskał najwyższy poziom kwalifikacji przewodnickich uzyskując tytuł międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego IVBV. Wspina się zimą oraz latem w Tatrach i Alpach. Krzysiek jest świetnym dydaktykiem i szkoleniowcem. Ma wrodzony dar do skutecznego przekazywania wiedzy.
pawel-strzelecki-crop-1

Paweł Strzelecki

Międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV/UIAGM/IFMGA
Wspinacz, narciarz wysokogórski i alpinista z ponad 20 letnim doświadczeniem. Dokonał szeregu interesujących przejść w Alpach, w tym jednej z największych alpejskich grani - Peuterey Integrale, czy trawersów Petit Dru oraz Aiguille Verte. Zdobył ponad 30 alpejskich czterotysięczników. Pokonał ambitne drogi w kaukaskim rejonie Bezengi, zwanym "Małymi Himalajami". W Tatrach otwierał własne drogi letnie i zimowe. Dzięki rozwojowi pasji do gór zdobył tytuł międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego IVBV.

Bezpieczne i profesjonalne obozy wysokogórskie z Formą na Szczyt i międzynarodowymi przewodnikami wysokogórskimi IVBV.

Praca przewodników wysokogórskich w krajach alpejskich jest regulowana prawnie. W teren o charakterze wspinaczkowym i lodowcowym możesz wejść wyłącznie z przewodnikiem, który posiada kwalifikacje i odpowiednie uprawnienia. Na naszych obozach masz pewność, że kadra posiada najwyższe kwalifikacje pod kątem bezpieczeństwa i profesjonalizmu.

3 rzeczy, które wyróżniają nasz obóz:

1. Przygotujemy Cię kondycyjnie do obozu:

już przed obozem zadbamy o Twoje przygotowanie wydolnościowe. Po potwierdzeniu Twojego uczestnictwa w obozie, nasz trener skonsultuje się z Tobą i przygotuje dla Ciebie zalecenia treningowe oraz plan przygotowania kondycyjnego do obozu, dopasowany do Twojego poziomu wytrenowania. Dzięki temu zadbasz o swoje zdrowie i przygotujesz się do wyjazdu. 

2. Ocenimy Twoje predyspozycje do wysiłku w górskim niedotlenieniu:

w trakcie obozu uczestnicy będą mieli możliwość wypożyczenia od nas pulsometrów, które podłączą do swoich smartfonów lub zegarków. Dzięki temu każda osoba będzie posiadała zapis pracy serca podczas wysiłku w górach. Dodatkowo będziemy mierzyć podczas treningu i spoczynku saturację krwi profesjonalnym pulsoksymetrem. Osoby chętne będą miały wykonany pomiar mleczanu we krwi podczas wysiłku, dzięki czemu dowiedzą się o indywidualnych możliwościach organizmu podczas aktywności górskiej. Po obozie, podczas konsultacji przekażemy każdej osobie informacje na temat indywidualnych możliwości adaptacyjnych do wysokości.

3. Łączenie teorii z praktyką w warunkach wysokogórskich

Podczas obozu przeprowadzimy wykłady na temat regeneracji, wydolności w górach i adaptacji do środowiska górskiego. Tematy, które poruszymy na wykładach będziemy opracowywać również w praktyce w warunkach wysokogórskich. Część naszych szkoleń wykonamy na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Dzięki temu wszyscy utrwalą wiedzę z wykładów w praktyce. 

Infografika o obozie wysokogórskim Monte Rosa
Taki obóz treningowy polecam każdemu, bez względu na wiek. Od samego początku profesjonalizm było widać i czuć na każdym kroku. I oto przecież w tym wszystkim chodzi, stawiamy na wsparcie, bezpieczeństwo i odpowiedzialność, a to ekipa z FNS gwarantuje. Sam obóz to dobrze opracowany plan taktyczny i treningowy. Codzienne konsultacje, porady praktyczne i kontrola organizmu. Oni wiedzą co robią , brawo. Na koniec dodam, że po obozie treningowym rozpocząłem indywidualne konsultacje, które doprowadziły mnie do zdobycia Korony Gór Polski a przede mną pierwsze wejście na 5 tyś m n.p.m. Potrafię korzystać z pulsometru, rozpocząłem przygodę z biegami w górach. I kto by pomyślał, że FNS doprowadziła mnie tak daleko. Dziękuje ekipie FNS, dobrze współpracować z takimi pasjonatami i profesjonalistami.

Przemek

Obóz Formy na Szczyt to przede wszystkim solidna dawka wiedzy dotyczącej przygotowania do aktywności górskich, aklimatyzacji, planowania wysiłku w górach, treningu, regeneracji. Jednym słowem wszystko, co warto wiedzieć, by świadomie, odpowiedzialnie i skutecznie działać w górach 🙂 Ponadto obóz jest świetną okazją do sprawdzenia swoich możliwości pod opieką trenerów. Wiedza teoretyczna szybko przekłada się na praktykę. Tydzień spędzony z ekipą Formy na Szczyt solidnie zainspirował i zmotywował mnie do działania 🙂 Dodatkowym, ogromnym atutem obozów FnS, są uczestnicy obozów, możliwość rozmów i wymiany wiedzy oraz atmosfera – cudowna i niepowtarzalna!

uczestnik obozu 2021

Szczegóły organizacyjne:

Cena: 7800 zł
Zapisy zakończone - jeśli chcesz wziąć udział w obozie prosimy skontaktuj się z nami drogą mailową: kontakt@formanaszczyt.pl

(płatność możliwa w 2 ratach) 

Cena zawiera:

Przed obozem:

  • Indywidualną konsultację online z naszym trenerem.
  • Zalecenia treningowe i plan treningowy przygotowujący do obozu treningowego i działalności wysokogórskiej

W trakcie obozu:

  • Wyjścia górskie pod okiem trenera Formy na Szczyt oraz przewodników IVBV
  • Wykłady na temat treningu w górach, przygotowania do wyprawy, oceny adaptacji do wysiłku w górach wysokich oraz regeneracji
  • Pulsometr na czas trwania obozu
  • Pomiar i analizę pracy serca podczas obozu oraz pomiar saturacji
  • Warsztaty z fizjologii wysokogórskiej w naturalnych warunkach
  • Szkolenie lodowcowe z przewodnikami wysokogórskimi 
  • Opiekę międzynarodowych przewodników wysokogórskich IVBV
  • Indywidualną konsultację online po obozie na temat możliwości wysiłkowych w górach i adaptacji do wysokości

Cena nie zawiera – kosztów dojazdu, kosztu noclegów, kosztu noclegów w schronisku, kosztów wjazdu i zjazdu kolejką Indren oraz wyżywienia.

Nocleg:

Naszą bazą noclegową jest miejscowość Gressoney-Saint-Jean. Jest to malownicza miejscowość w Dolinie Aosty, położona u podnóży masywu Monte Rosa, na wysokości 1385 m n.p.m. W zależności od Twoich preferencji, istnieje możliwość noclegu na campingu lub w hotelu. Koszt noclegu w zależności od preferencji wynosi od 150 euro na campingu do 450-600 euro w hotelu (pokój dwuosobowy) 

Więcej informacji nt. campingu https://www.campingmargherita.com/en/

Schronisko
Podczas części wysokogórskiej będziemy spać w schronisku Mantova oraz Gnifetti. . Nocleg będzie można wybrać w różnych opcjach wyżywienia. Łącznie spędzimy 3 noce w schronisku. Cena noclegu wynosi od 65 do 85 euro za dobę, w zależności od opcji żywieniowej. 

Więcej informacji nt. schroniska http://www.rifugimonterosa.it/en/web/gnifetti-hut-9

Dojazd:

Transport we własnym zakresie – rekomendujemy transport do Mediolanu (Bergamo) i potem dojazd (komunikacją publiczną) do Pont Saint Martin skąd możemy Was zabrać już bezpośrednio do Gressoney. 

Tutaj można sprawdzić połączenia Bergamo – Pont Saint Martin :
Rome2Rio
OMIO

Ilość miejsc na obóz jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Obóz Alpejski z Formą na Szczy FAQ

Przed obozem zadbamy o Twoje przygotowanie kondycyjne i wydolnościowe. Po przesłaniu opisu Twojego doświadczenia z aktywnością fizyczną oraz po 30 minutowej konsultacji z trenerem, otrzymasz od nas plan treningowy, dopasowany Twoich potrzeb i poziomu zaawansowania. Pomoże Ci to, przed obozem, podjąć świadomy trening.

Podczas obozu będziemy oceniać predyspozycje uczestników do wysiłku na wysokości, przeprowadzimy badania pracy serca, poziomu aklimatyzacji, oraz reakcji organizmu na wysokość. 

W trakcie obozu będzie również wiele okazji do poszerzenia swojej wiedzy teoretycznej na temat regeneracji, wydolności w górach i adaptacji do środowiska górskiego. Oprócz wiedzy teoretycznej zdobędziesz umiejętności praktyczne m.in. dzięki szkoleniom na lodowcu oraz trekkingom na dużej wysokości. 

Jeśli jesteś w stanie wykonywać kilka dni pod rząd trekkingi w Tatrach, Beskidach czy Karkonoszach, to obóz jest dla Ciebie. Pamiętaj, że przed obozem nasi trenerzy skonsultują się z Tobą w formie online i zaplanują Twój trening, dzięki czemu zadbasz o swoje zdrowie i formę  jeszcze przed obozem. Im szybciej się zgłosisz tym dłuższy będzie Twój plan treningowy i tym samym lepsza forma w górach.

Osoby uczestniczące w naszych szkoleniach i obozach to w 60 – 70% osoby nie znające innych uczestników przed obozem. Będziesz wśród osób, które – podobnie jak Ty – są miłośnikami gór oraz pasjonatami wypraw górskich. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, rozmów oraz wspomnień. Wszyscy są otwarci i chętni do zawierania nowych znajomości i wymiany górskich doświadczeń, dlatego spokojnie – gwarantujemy dobrą atmosferę i zgrany, górski zespół 🙂

Camping Margherita to malowniczy camping położony wśród gór. W pobliżu znajdują się sklepy spożywcze oraz restauracje. Camping zapewnia zaplecze sanitarne (prysznice, toalety, pomieszczenie do mycia naczyń oraz pralki).

Biorąc pod uwagę różne preferencje żywieniowe, organizację posiłków pozostawiamy po Waszej stronie. Można zabrać prowiant z Polski, kupić na miejscu lub skorzystać z licznych restauracji i barów.  Z doświadczenia wiemy też, że na pewno zdarzy nam się wyjść wspólnie na obiad do restauracji. W schroniskach jest możliwość wykupienia noclegu wraz z wyżywieniem (śniadanie i obiadokolacja).

Rzeczy, które potrzebujesz na obóz to sprzęt do biwaku na campingu (jeśli zdecydujesz się na camping), odzież i obuwie w góry oraz podstawowy sprzęt alpinistyczny. Spis rzeczy, które każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą na obóz zostanie wysłany mailem po wstępnym zgłoszeniu. Zapraszamy do kontaktu w razie wątpliwości, w razie potrzeby część sprzętu będzie można wypożyczyć. Pamiętaj że lista ma charakter orientacyjny i należy ją dopasować do własnych preferencji.

Przy pakowaniu należy wziąć pod uwagę, że rano temperatura może spadać do około 0 stopni, lub nawet poniżej 0 – szczególnie w wysokich partiach gór. Za to za dnia w dolinie może być około 30 stopni, tak więc należy przygotować się na każdą porę roku.

Wszystkie prawa zastrzeżone.